تور کویر ورزنه

از کویر تا سرزمین سپیدپوش
5 رای شما هم امتیاز بدهید!
در صورت اضافه شدن تور به این مقصد خبرم کن!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل

تا چند صباحی پیش شهر ورزنه به علت پوشش چادرهای سفید سنتی‌اش زبانزد عام و خاص شده‌بود و به آن دیار فرشتگان سپیدپوش یا شهر چادر سفیدها می‌گفتند. اما مدتی است که کویر ورزنه دلیل شهرت این منطقه شده‌است. اگر شما هم از علاقه مندان کویرنوردی و سفرهای کویری هستید، قطعاً کویر ورزنه را می‌شناسید.
تور کویر ورزنه آرندتور در یک سفر 2.5 روزه شما را به دیدار از این منطقه دعوت می‌کند. درجه سختی این سفر از شش، دو بوده، بنابراین سفر سختی نیست و نیاز به آمادگی جسمانی زیادی ندارد. در این سفر کویرگردی شما از اماکن تاریخی متعددی هم بازدید خواهید کرد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

شهر ورزنه سفیدترین شهر ایران

شهر ورزنه، تنها شهر چادر سفیدها، از توابع اصفهان که در نزدیکی تالاب بین‌المللی گاوخونی واقع شده‌است. این شهر آخرین سکونتگاه کنار زاینده‌رود بوده و پس از آن زاینده‌رود وارد گاوخونی می‌شود. پوشش سنتی زنان این منطقه چادرهای سفید است. البته امروزه چادرهای مشکی هم در میان اهالی افزایش یافته و شهر دیگر به سان گذشته تمام سفیدپوش نیست. استفاده از پوشش چادر سفید یک سنت قدیمی است که در میان زنان این منطقه نسل به نسل انتقال یافته‌است.

کویر ورزنه

ورزنه در 105 کیلومتری اصفهان قرار گرفته و جزئی از بیابان خاراست.در این سفر ابتدا به شهرستان ورزنه می‌رویم، سپس از شهر تا کویر ورزنه مسافتی حدود 10 کیلومتر را در جهت جنوب حرکت می‌کنیم. این کویر در نزدیکی تالاب بین المللی گاوخونی قرار گرفته‌است. در مدت کویرگردی کفش‌هایتان را از پا در آورده و پا برهنه بر روی شن‌های نرم و روان قدم بزنید. لمس شن‌های نرم و روان آرامشی وصف ناپذیر به شما خواهد داد و از هیاهوی شهر اندکی دورتان می‌کند. می‌توانید از تپه شرقی کویر ورزنه بالا بروید و تالاب گاوخونی را تماشا کنید. تفاوت کویر ورزنه با سایر کویرها، پوشش گیاهی خاص این منطقه است. دلیل وجود پوشش گیاهی ویژه در کویر ورزنه، نزدیکی آن به تالاب بین المللی گاوخونی است.

پیاده‌روی و تماشای غروب زیبای آفتاب در کویر ورزنه تنها تفریح شما نخواهد بود. در این کویر می‌توانید انواع تفریحات همچون شترسواری، آفرود سواری، موتور ATV، پاراگلایدر، زیپ لاین، باگی سواری، شن‌سواری و.. را امتحان کرده و از این تجارب هیجان‌انگیز لذت ببرید. علاوه براین عکاسی کردن در این کویر یکی از تفریحات بسیار نابی است که حسابی حالتان را خوب خواهد کرد. بنابراین دوربین عکاسی‌تان را برای سفر کویرگردی حتما همراه خود ببرید.

قلعه قورتان، قلعه‌ای با قدمت هزارساله

یکی دیگر از جاذبه‌های کویرگردی تور ورزنه، بازدید از قلعه‌ای مسکونی به وسعت  5 هکتار است که قدمت آن به 1100 سال پیش بر می‌گردد. قلعه قورتان از خشت و گل ساخته شده و دارای برج و بارویی 250 متری که از شمال تا جنوب را فراگرفته‌است. این قلعه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و قدمت آن به قرن چهارم و دوره حاکمیت بهرام پنجم ساسانی می‌رسد. قلعه قورتان از معدود قلعه‌هایی خشتی و گلی در جهان است که هنوز هم در آن امکان سکونت وجود دارد.

پل صفوی آخرین پل تاریخی زاینده رود

پل صفوی، آخرین پلی است که بر روی زاینده رود از جنس آجر، سنگ و ساروج بنا شده و به ثبت ملی هم رسیده‌است.

مسجد جامع

مسجد جامع ورزنه بنایی به جا مانده از دوره تیموری که براساس تحقیقات انجام شده بر روی بقایای یک آتشکده از دوره ساسانیان ساخته شده‌است. کاشیکاری‌های بی‌نظیر محراب و سردر مسجد همگی حکایت از بنای این مسجد در دوره تیموری دارد.

گاوچاه ورزنه

گاوچاه ورزنه، یک روش سنتی آبکشی از چاه است که به همت پیرمردی به نام حاج ابراهیم بازسازی شده‌است. در این شیوه آبکشی سنتی می‌توان روزانه سه هزارمترمربع زمین کشاورزی را در دو نوبت صبح و عصر آبیاری  کرد. با استفاده از این سیستم سنتی یعنی گاوچاه دیگر نیازی به مصرف برق و استفاده از موتور آبکش نیست. گاوچاه ورزنه مدتی است که به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان در روزهای تعطیل پذیرای گردشگران متعدد است تا با شیوه سنتی آبیاری آشنا شوند.

آسیاب شتر ورزنه

آسیاب شتر ورزنه یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری این منطقه است. سازه آسیاب شتر یا شتر آسیاب یک شیوه قدیمی 300 ساله آسیاب کردن گندم، غلات و.. در این منطقه کویری که از دوره صفوی به یادگار باقی‌مانده‌است. سیستم این آسیاب به گونه‌ای است که با یک دور چرخاندن محور بزرگ آسیاب توسط شتر، شش دور محور وسطی آسیاب و 36 دور سنگ آسیاب می‌چرخد. با این شیوه آسیاب کردن روزانه پس از حدود 5 ساعت کار، 300 کیلو معادل 50 من آرد تولید می‌گردد. در تور کویز ورزنه، شما به بازدید از تنها آسیاب شتر فعال در کشور خواهید رفت و با انواع و اقسام ابزارهای کهن زراعت و نحوه زندگی مردم ورزنه و طریقه کار آسیاب شتر و....آشنا می‌شوید.

بهترین زمان سفر

با توجه به گرمی هوای مناطق کویری در فصل تابستان، بهترین زمان سوار به کویر ورزنه شش ماهه دوم سال که هوا خنک‌تر شده‌است. آرندتور در این سفر 4 وعده اصلی و 2 میان وعده میزبان شما خواهد بود.


بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل