تابستان مشهد کجا بریم؟

18 جای دیدنی اما ناشناخته مشهد در تابستان

3 رای   شما هم امتیاز بدهید!

تابستان کجا بریم؟ زمانیکه هوا گرم است، چه جایی بهتر از طبیعت دلنواز ایران قشنگمان؟ ما شما را با 18 جاهای دیدنی  مشهد در تابستان آشنا می‌‌کنیم.

تور مشهد

وقتی صحبت از مشهد می‌شود به غیر از بارگاه امام هشتم که رسم ادب حکم می‌کند در ابتدای ورد به این شهر مذهبی به زیارتشان برویم، چه جای دیدنی دیگری را می‌شناسید که دوست دارید از نزدیک بازدیدش کنید؟

تابستان یکی از فصل‌های گرم و در عین حال جذاب سال است که همه‌ی ما ایرانی‌ها به اقصی نقاط دیدنی ایران و یا خارج از کشور سفر می‌کنیم. یکی از مکان‌های جذاب ایران که در 4 فصل سال مسافران متعددی دارد، مشهد است.

این شهر که به دلیل حضور امام هشتم شیعیان، امام رضا(ع) پایتخت مذهبی ایران است، علاوه بر آستان قدس رضوی، در فصول مختلف سال همچون بهار، تابستان، پاییز و زمستان دارای جاهای متنوعی است که ما در وبلاگ آرندتور به تفضیل در مورد هرکدام از آنها با شما سخن گفتیم. این بار می‌خواهیم 18 مکان دیدنی مشهد در تابستان را به شما معرفی کنیم. پس همچنان همراه ما باشید.

 

1.  طرقبه

مگر می‌شود، به مشهد سفر کرد و به بازدید این ییلاق زیبا و نزدیک شهر نرفت؟ طرقبه از آن دسته ییلاق‌های زیباست که در چهار فصل سال دیدنش خالی از لطف نیست. این شهر دوست‌داشتنی در فاصله‌ی 16 کیلومتری از مشهد قرار دارد و یکی از جاهای دیدنی  مشهد در تابستان است که طبیعت بی‌مثال، باغ‌های میوه، چشمه‌ها و آبشارهای آن در فصل تابستان به اوج زیبایی خود می‌رسند.

برای رفتن به طرقبه می‌توانید با مترو تا ایستگاه وکیل آباد رفته و از آنجا تاکسی بگیرید. البته با خودروی شخصی نیز به راحتی می‌توانید به طرقبه سفر کنید. این مسیر در نهایت نیم ساعت زمان می‌برد. در اطراف طرقبه جاهای دیدنی متنوعی وجود دارد که ما در مقاله « بازدید از شهر طرقبه و 20 جای دیدنی و متفاوت» در مورد آنها صحبت کرده‌ایم.

در طرقبه بازارها و مغازه‌های متعددی وجود که به فروش سوغات این ییلاق زیبا می‌پردازند.

2.  شاندیز

اغلب افرادی که به مشهد سفر می‌کنند، یک نهار و یا شام در رستوران‌های معروف شاندیز به سر می‌برند. اما این منطقه ییلاقی در کنار شیشلیک‌های خوشمزه‌اش که به راستی هم نمی‌شود، بی‌خیال آنها شد، جاهای دیدنی بی‌شماری دارد.

چنار 2700 ساله، یکی از مکان‌های دیدنی شاندیز است که در گذشته در بدنه‌ی قطورش چندین مغازه وجود داشته، این درخت گویا هنوز هم پابرجاست و می‌توانید در سفر به شاندیز آن را از نزدیک مشاهده کنید.

 

3.  روستای زشک

روستای زشک، یکی از مکان های دیدنی مشهد در تابستان است که در نزدیکی شاندیز قرار دارد. این روستا گذشته از فضای زیبا و بکرش دارای خانه‌هایی با سقف شیروانی است که شما را به یاد خانه‌های زیبای شمال کشور می‌اندازد. وجود این خانه‌ها در شمال شرقی کشور، حکایت از وضعیت آب و هوایی متفاوتی نسبت به مشهد است.

در روستای زشک تله کابین بزرگی به طول 2300 راه اندازی شده، این تله کابین روزانه می‌تواند بین 8 تا 10 هزار نفر را جابه‌جا کند.

4.  روستا و بند گلستان

روستای گلستان به دلیل وجود باغ‌ها و دره‌های سرسبزش به نام گلستان شهرت دارد. این روستا در 5 کیلومتری از مشهد و در منطقه‌ای کوهستانی و در نزدیکی طرقبه قرار دارد. از جمله جاهای دیدنی اطراف مشهد می‌توان به بندگلستان اشاره کرد که علاوه بر طبیعت بی‌نظیرش از لحاظ تاریخی نیز بسیار اهمیت دارد. بند گلستان، در دوره تیموری ساخته شده‌ و با توجه به مرمت‌هایی که در آن انجام شده، هنوز دوام و استحکام خوبی دارد.

در فصل بهار و تابستان، فضای پیرامون روستا و مخصوصا بند گلستان بسیار زیبا و چشم نواز است. در بند گلستان می‌توانید از تسهیلاتی همچون فروشگاه، رستوران، قایقرانی و... استفاده کرده و حسابی لذت ببرید.

 

5.  ییلاق عنبران

روستای زیبا و دلفریب عنبران یکی دیگر از مکان های دیدنی مشهد در تابستان است که به دلیل سرسبزی و پوشش گیاهی فراوانش به نام عنبران شهرت پیدا کرده‌است. در این روستا، باغ‌های سرسبز و چشم‌اندازهای دل‌انگیز متعددی وجود دارد که می‌توان ساعت‌ها در فضای روح نواز آنها نشست و از محیط پیرامون لذت برد.

ییلاق عنبران در فاصله 1 کیلومتری از طرقبه قرار دارد.

6.   آبشار آبگرم

آبشار آبگرم مشهد، یکی از آبشارهای اطراف مشهد است که در 75 کیلومتری از شهرستان کلات قرار دارد. آب این آبشار خیلی داغ نیست و دمایی حدود 30 تا 35 درجه دارد. نام این آبشار از روستایی که در نزدیکی آن قرار دارد، الهام گرفته شده‌است. روستای آبگرم، چشمه‌های آبگرم متعددی دارد و یک فضای عالی برای آب‌تنی است.

 

7.  کلات نادری و قصر خورشید

کلات نادری یکی دیگر از مکان های دیدنی مشهد در تابستان است که نامش را از نام نادر شاه گرفته‌است. آب و هوای این منطقه بسیار مطبوع است و در فاصله‌ی 145 کیلومتری از مشهد قرار دارد. این سززمین جایی است که تیمور لنگ 14 بار به آن حمله  کرد و نتوانست به تصرف خود در بیاورد.

قصر خورشید یکی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه بکر است که نادر دستور ساخت آن را داد، اما تا پایان ساخت کاخ، عمرش کفاف نداد. کاخ خورشید یک عمارت 3 طبقه است که توسط معماران هندی اسیر شده در جنگ ساخته شده‌ و ترکیبی از هنر هندی- ایرانی است.

در زیر زمین کاخ خورشید، گنجینه‌ها و غنیمت‌هایی که در جنگ‌ها نادر شاه به دست آورده بود، نگهداری می‌شد. علاوه‌براین، افرادی که مورد غضب شاه قرار گرفته بودند نیز در این زیرزمین محبوس می‌شدند.

کاخ خورشید 12 اتاق داشته و هراتاق نقاشی و تزیینات خاص خودش را دارد.

8.  آبشار قره سو

یکی دیگر از جاهای دیدنی  مشهد در تابستان، آبشار قره سو است. قره سو از 8 آبشار کوچک و بزرگ تشکیل شده و برای صعود به آنها باید از نردبان‌های فلزی که کنار هر آبشار در نظر گرفته شده، استفاده کنید. این آبشار را به دلیل جریانش در بستر رودخانه‌ای سیاه رنگ، قره سو می‌گویند. قره سو در زبان ترکی به معنای" آب سیاه" است.

 

9.   منطقه اسفجیر مشهد

تا به حال نام منطقه اسفجیر را شنیده‌اید؟ می‌دانید این منطقه در کجا قرار دارد؟ آبشار اسفجیر در 200 کیلومتری مشهد و در 25 کیلومتری از شهرستان «فاروج» واقع شده و برای رسیدن به آن باید ازروستا و مسیر رودخانه عبور کنید. روستای منطقه اسفجیر از دو تپه تشکیل شده که در وسط آنها رودخانه قرار دارد.

فضای محیط پیرامون رودخانه بسیار سرسبز و مملو از پوشش گیاهی و جانوری است. پس از یک ساعت پیاده‌روی به صخره‌های خطرناکی می‌رسید که پس از عبور از آنها، به آبشار اسفجیر می‌رسید.

روستای اسفجیر یکی از مکان های دیدنی مشهد در فصل تابستان است که در میان دو تپه قرار گرفته‌است.

10.   دریاچه بزنگان

دریاچه بزنگان نیز یکی دیگر از مکان های دیدنی مشهد در تابستان است که زیبایی آن هوش از سر شما می‌رباید. این دریاچه به دریاچه‌ی بی‌بی گل نیز شهرت دارد و در فاصله 130 کیلومتری از مشهد و در نزدیکی شهرستان سرخس قرار دارد. دریاچه بزنگان، وسعتی حدود 80 هکتار داشته و در برخی از قسمت‌هایش عمق آب حدود 12 متر برآورد شده‌است. این دریاچه، تنها آبگیر طبیعی استان خراسان رضوی است که در جنوب کوه‌های هزار مسجد قرار دارد.

 

11. دریاچه چشمه سبز

دریاچه چشمه سبز با آب نقره‌گون، طبیعت ناب و چشم نوازش یکی از جاهای دیدنی  مشهد در تابستان است که در بلندترین نقطه بینالود قرار دارد. این فضای ناب در نزدیکی روستای گلمکان در 50 کیلومتری غرب مشهد واقع شده‌است. شهرت دریاچه چشمه سبز به زمان حال بر نمی‌گردد؛ بلکه در زمان‌های قدیم نیز این دریاچه شهرت داشته‌است. به گونه‌ای که یزدگرد اول برای درمان بیماری‌اش به این منطقه آمده‌ بود.

آب و هوای چشمه سبز، سرد و کوهستانی است، با توجه به همین ویژگی بهترین زمان بازدید از آن تابستان است که منطقه هوای بهتری دارد.

دریاچه چشمه سبز به «چشمه سوز» نیز شهرت دارد و فردوسی نیز در شاهنامه با عنوان چشمه سود از آن یاد کرده‌است.

12. چشمه گیلاس

چشمه گیلاس نیز یکی دیگر از مکان های دیدنی مشهد در تابستان است که علاوه بر طبیعت بکرش تاریخچه‌ی جالبی نیز دارد. گفته می‌شود، «امیر علی شیرنوایی» در دوران حکومت تیموریان، تلاش کرد تا آب این چشمه را به بارگاه امام رضا(ع) برساند. اما موفق نشد. سرانجام در دوره صفوی و شاه عباس اول این اتفاق در سال‌های ۱۰۱۶ تا ۱۰۲۳ هجری قمری افتاد و آب این چشمه به مشهد و صحن عتیق حرم رسید. البته امروزه این آب در مشهد جاری نیست.

چشمه گیلاس که در گذشته به «گلسب» شهرت داشته در 50 کیلومتری مشهد و 25 کیلومتری شهرستان «چناران » واقع شده و امروزه به دلیل استفاده‌های بی‌رویه از آن متاسفانه در شرف نابودی است.

 

13. روستای اخلمد

روستای اخلمد که به بهشت خراسان شهرت دارد یکی از ییلاق‌های بسیار زیبا و از جاهای دیدنی مشهد در تابستان است که در 85 کیلومتری از این شهر مقدس قرار دارد. این روستا در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و اگر از آب و هوای گرم مشهد در تابستان می‌خواهید فرار کنید، روستای اخلمد بهترین گزینه است.

وجود رودخانه‌ای دائمی، درختان میوه، پوشش گیاهی غنی، بارش‌های متعدد و 7 آبشار در منطقه‌ی اخلمد همگی سبب شده که گردشگران فراوانی از این روستا دیدن کنید.

روستای اخلمد یکی از جاهای دیدنی  مشهد در تابستان است که آب و هوای مطبوع و طبیعت بکرش سبب جذب گردشگران متعدد شده‌است.

14. روستای فریزی

روستای فریزی یکی از مناطق بکر و ناشناخته اطراف مشهد است که در دامنه رشته کوه بینالود و در میان کوه‌های سربه فلک کشیده آن واقع شده‌است. اکثر کوهنوردان ایرانی و غیر ایرانی برای آموزش صعود بینالود به این منطقه می‌آیند. اهالی روستای بکر فریزی بسیار بانشاط و خونگرم هستند، عسل و گردوی این منطقه بسیار مرغوب بوده و جزء بهترین‌هاست.

قدمت منطقه فریزی، به هزاران سال پیش بر می‌گردد. این منطقه‌ی کوهستانی به دلیل آب و هوای مطبوعش یکی از مکان های دیدنی مشهد در تابستان است. روستای فریزی در 75 کیلومتری جنوب غربی مشهد و در میان دره‌های بینالود واقع شده‌است.

نام فریزی برگرفته از فر، به معنای شکوه و عظمت، و زی به معنای زندگی است. روستای فریزی، در میان رشته کوه‌های بینالود، 75 کیلومتری جنوب غربی مشهد نرسیده به چناران و 18 کیلومتری گلبهار در دهستان طوس قرار دارد. مسیر دسترسی به این روستا آسفالته است و می‌توان با خودروی شخصی به راحتی به آنجا رفت.

روستای فریزی یکی از جاهای دیدنی  مشهد در تابستان است که به دلیل طبیعت بکر، آب و هوای تمیز، محصولات باغی متنوعش، یک فضای بسیار ناب برای گذراندن یک روز تابستانی است.

15. آبگرم شاهان گرماب مشهد

آبگرم شاهان گرماب، یکی دیگر از مکان های دیدنی مشهد در بهار و اوایل تابستان است. این منطقه در 58 کیلومتری فریمان و 130 کیلومتری جنوب شرقی مشهد در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده‌است. آبگرم شاهان گرماب جزء 3 آبگرم معدنی قابل شرب در ایران است که می‌توان آب آن را خورد.

دمای این آبگرم 48 درجه سانتی گراد بوده و بسیار زلال‌، و بی بو، فاقد آمونیاک، گوگرد و شوره است. بارش‌های فصلی حجم و مقدار آب چشمه را کم یا زیاد نمی‌کند. آبگرم شاهان گرماب در داخل یک استخر قرار دارد که قدمت آن به دوره صفویه و شاه سلیمان پسر شاه عباس دوم بر می‌گردد.

 

16. آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی یک اثر ملی است که در باغی به وسعت 600 هکتار و زیر بنای 945 مترمربع در روستای پاژ، یکی از جاهای دیدنی مشهد«توس کنونی» ساخته شد. 

فضای داخلی آرامگاه فردوسی از دوره‌ی اشکانی الهام گرفته و دارای دو سری ستون در قسمت‌های مختلف است. به عبارت دیگر 20 ستون از جنس مرمر در پایین دست و 8 ستون در بخش بالایی دارد.

آرامگاه فردوسی از سه بخش تشکیل شده که عبارتند از:

  • مزار فردوسی در ابعاد 1*1.5 متر که روی سکویی به ارتفاع 0.5 متر به صورت مرمرین قرار دارد.
  • تالار مربعی شکل آرامگاه که از سنگ مرمر ساخته شده و تزیینات گچ‌بری و کاشی‌کاری دارد. در چهار گوشه تالار 4 ستون بلند با دو سر ستون بزرگ گذاشته شده‌است.
  • محوطه‌ی پلکانی آرامگاه که اشعار بسیاری از شاهنامه‌ی فردوسی روی دیوارهای آن حکاکی شده‌است.

در محوطه‌ی بیرونی آرامگاه فردوسی مزار شاعر مشهور اخوان ثالث و خسروی آواز ایران محمدرضا شجریان قرار دارد.

17. گنبد هارونیه

گنبد هارونیه، کهن‌ترین بنای موجود در شهر توس است که در 15 دی ماه 1310 خورشیدی به ثبت ملی رسید. این بنا در نزدیکی شهر مشهد قرار دارد و یکی از زیباترین آثار بر جای مانده از قرن هفتم یا هشتم هجری است. گنبد هارونیه به اسامی مختلفی از جمله بقعه هارونیه و زندان هارون نیز شهرت دارد.

در مورد اینکه بقعه هارونیه چه استفاده‌ای می‌شده حرف و سخن زیاد است. برخی این بقعه را مدرسه، گروهی خانقاه یا مدفن امام محمد غزالی و عده‌ای مسجدی می‌دانند که روی آتشکده دوره‌ی ساسانی بنا شده‌است. اما احتمال اینکه این بنا مدرسه بوده بیشتر است.

 

18. ارتکند

ارتکند یکی دیگر از مکان‌ های دیدنی مشهد در نزدیکی کلات نادری و در واقع یک تفرجگاه است که در آن شما می‌توانید به تماشای آبشاری 3 متری، رودخانه و حتی غار بروید. اگر اهل رودخانه‌نوردی و چادر زدن هستید، این منطقه برای‌تان ایده‌آل است. ارتکند در فاصله‌ی 110 کیلومتری از مشهد قرار دارد و یکی از بهترین جاهای اطراف مشهد مقدس است که در تابستان می‌توانید یک دل سیر در آن آب بازی کنید.

 

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم بیش از 18 مکان های دیدنی مشهد در تابستان را به شما معرفی کنیم. چنانچه به مشهد سفر کردید، می‌توانید از جاهای دیدنی معرفی شده بازدید کنید و نظرتان را با ما در میان بگذارید. چنانچه فضای بکر و نابی در اطراف مشهد وجود دارد که ما آن را معرفی نکرده‌ایم، می‌توانید در قسمت نظرات و پیشنهادات به ما آن را معرفی کنید. اگر قصد سفری کوتاه به مشهد دارید، استفاده از تور مشهد آرندتور می‌تواند سفری راحت و بی دغدغه در اختیارتان قرار دهد.1400/11/11 | کد مطلب: 1345
شیوا هراتی

شیوا هراتی فارغ التحصیل رشته مهندسی منابع طبیعی- دانشگاه تهران است. او از کودکی عاشق طبیعت، سفر و نوشتن بود. تولید محتوا و تحقیق و تفحص در احوال محیط زیست در کنار تشویق و تبلیغ گروه‌ها و استارت‌آپ‌های دوستدار محیط زیست همواره هدف اولش در نوشتن است. شیوا در طول این سال‌ها به عنوان کارشناس ارشد تولید محتوا با شرکت‌های فراگیر و معتبر گوناگونی کار کرده‌است. او در شبکه‌های اجتماعی نیز حضوری فعال دارد و درکنار تولید محتوا برای دیگران، دغدغه‌های خود را نیز می‌نویسد.


لینک: https://arandtour.com/news.cfm?id=1345
  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل