پارک ملت مشهد کجاست؟

بزرگ‌ترین چرخ و فلک خاورمیانه در پارک ملت مشهد!

شما هم امتیاز بدهید!

شما بازی‌های هیجانی دوست دارید؟ دوست دارید کمی آدرنالین خونتان بالا برود؟ اهل قدم زدن در دل طبیعت زیبا هستید؟ پس با ما راهی پارک ملت مشهد شوید!

تور مشهد

پارک ملت مشهد یکی از جاهای دیدنی و قدیمی‌ترین پارک‌ این شهر است که در سال 1343 خورشیدی در خارج شهر مشهد به دستور «محمدرضا پهلوی» به نام «پارک آریامهر» ساخته شد. این پارک به سبک پارک‌های انگلیسی طراحی شده و چرخ و فلکش بزرگ‌ترین چرخ و فلک خاورمیانه است.

ما در وبلاگ آرندتور می‌خواهیم بوستان پارک ملت مشهد را به شما معرفی کنیم و اطلاعاتی درباره پارک ملت مشهد، ورودی‌ پارک ملت مشهد، محل دقیق و نحوه دسترسی به پارک، امکانات و انواع بازی‌های شهربازی بوستان ملت در اختیارتان قرار دهیم. پس همراه ما باشید.

 

اطلاعات درباره پارک ملت مشهد

بوستان ملت مشهد، 72 هکتار وسعت دارد و دارای بیش از 35 هزار اصله درخت چند ده ساله است. در قسمتی از پارک، دریاچه پارک ملت قرار دارد که در آن اردک‌ها و قوهای متعددی شنا می‌کنند. در قسمت پشتی دریاچه مجتمع جانبازان قرار دارد. این مرکز مشغول خدمات‌رسانی به جانبازان قطع نخاعی است.

بوستان پارک ملت مشهد از لحاظ وسعت، دو برابر پارک لاله تهران است. این پارک همانطور که اشاره شد، قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین پارک این شهر است که 35 هزار اصله درخت دارد. این پارک همچنین بزرگترین چرخ و فلک ایران را در خود جای داده است.

بیشتر بخوانید: از سیر تا پیاز درباره شهر مشهد

بوستان ملت مشهد در سال 1343 خورشیدی توسط دو مهندس انگلیسی تبار مطابق با پارک‌های کشور انگلستان طراحی شد. ساخت آن پس از چندسال به دست دو مهندس ایرانی صورت گرفت.

پارک ملت مشهد کجاست؟

بوستان ملت مشهد در غرب این شهر در حاشیه خیابان وکیل آباد واقع شده، در گذشته میدان آزادی، در نزدیکی آن قرار داشت که به آن «فلکه پارک» می‌گفتند. این میدان امروزه از این منطقه برداشته شده و در حاشیه مسیر دسترسی به فرودگاه مشهد نصب شده‌است. فلکه پارک مشهد، با گذر زمان تبدیل به یکی از المان‌های شناسایی این شهر شده بود که متأسفانه به دلیل توسعه خیابان و احداث بزرگراه‌ها برداشته شد.

 

امکانات تفریحی و شهربازی پارک ملت مشهد

یکی از هیجان‌انگیزترین قسمت‌های بوستان ملت در مشهد، شهربازی آن است. این شهربازی به وسعت 30 هزار مترمربع در سال 1351 خورشیدی ساخته شده‌است. شهربازی پارک ملت، اولین شهربازی مشهد و تنها شهربازی استاندارد در ایران است که در دل خود چرخ و فلکی به نام «فان فار» به قطر 80 متر و گنجایش 450 نفر را جای داده‌است. این چرخ و فلک بزرگ‌ترین چرخ و فلک در خاورمیانه و هجدهمین آنها در دنیاست که در سال 1384 خورشیدی به بهره‌برداری رسید.

چرخ و فلک فان فار قادر است در هر چرخش خود، 80 متر از زمین فاصله گرفته و 450 نفر را با خود حمل کند. نصب فان فار، 2 سال زمان برد و نصب و راه‌اندزی آن توسط بخش خصوصی صورت گرفت.

بیشتر بخوانید18 جای دیدنی اما ناشناخته مشهد در تابستان

فان فار پارک ملت مشهد، از سال 1390 خورشیدی به عضویت اتحادیه جهانی IAAPA درآمده و اولین مجموعه دارنده استاندارد تجهیزات شهربازی در کشور است. ابن پارک علاوه بر اینکه بزرگترین چرخ و فلک ایران را دارد، تفریحات دیگری را نیز برای بازدیدکنندگان فراهم کرده است.

وسایل بازی در شهربازی پارک ملت به 3 دسته هیجانی، خانوادگی و کودکان تقسیم می‌شوند. از جمله وسایل هیجانی عبارتند از:

1.     اسکیت بورد

وقتی نام اسکیت بورد را می‌شنویم، اولین تصوری که در ذهن‌تان مجسم می‌شود این است که احتمالا باید اسکیت بلد باشید. اما این طور نیست؛ اسکیت بورد یک اسکیت بسیار بزرگ است که روی ریلی U شکل قرار دارد و شما به همراه 15 نفر دیگر با این اسکیت بزرگ تا ارتفاع 30 متر و با سرعت 60 کیلومتر بر ساعت به مدت 3 دقیقه حرکت می‌کنید!

 

2.     اسکای فلایر

اسکای فلایر، یکی دیگر از وسایل بازی شهربازی پارک ملت است که شامل یک تاب چرخشی است که شما را به همراه 23 نفر دیگر روی تاب به مدت 4 دقیقه با سرعت 9 دور در دقیقه می‌چرخاند. این تاب تا ارتفاع 24 متری بالا می‌رود. استفاده از این تاب برای افراد زیر 150 سانتی‌متر ممنوع است.

 

3.     ترن هوایی

بعد از بزرگترین چرخ و فلک ایران، یکی از هیجان انگیزترین وسایل بازی شهربازی پارک ملت مشهد، ترن هوایی آن است که شما به همراه 15 نفر دیگر سوار آن شده و به مدت 3 دقیقه از مسیری پر فراز و نشیب بالا و پایین می‌روید. سرعت این ترن 60 کیلومتر بر ساعت است. حداقل قد برای سوار شدن به ترن هوایی 150 سانتی‌متر است.

 

4.     صندلی فضایی

با صندلی فضایی قرار نیست به هوا بروید. اما این دستگاه، یکی از جذاب‌ترین وسایل بازی شهربازی پارک ملت است که ظرفیت 16 مسافر دارد و تا ارتفاع 13 متری شما را بالا برده و به سرعت می‌چرخاند. حداقل قد برای سوار شدن به صندلی فضایی 150 سانتی‌متر است.

 

5.     سورتمه

رابطه‌تان با سورتمه سواری چطور است؟ اگر دوست دارید با سرعت 44 کیلومتر بر ساعت به مدت 3 دقیقه بچرخید با 40 نفر دیگر همراه این تجربه لذت‌بخش شوید.

 

6.     کشتی دوبل

تا حالا سوار کشتی شده‌اید که تاب هم بخورد؟ کشتی دوبل شهربازی بوستان مشهد می‌تواند شما را در حالیکه سوار کشتی هستید تا ارتفاع 4 متری از زمین بالا ببرد تا تاب بخورید. این بازی 3 دقیقه به طول می‌انجامد.

 

7.     تاپ اسپین

یکی دیگر از بازی‌های لذت بخش که آدرنالین خونتان را به صد می‌رساند؛ تاپ اسپین شهربازی پارک ملت است. در تاپ اسپین شما در ارتفاع 13 متری از زمین با سرعت بالا در بین آسمان و زمین به مدت 3 دقیقه می‌چرخید. این وسیله بازی گنجایش 32 نفر را دارد.

 

8.     فانفار

چرخ و فلک یا فانفار پارک ملت مشهد، یکی از وسایل بازی خانوادگی مجموعه شهربازی است. همانطور که اشاره شد، این دستگاه، بزرگ‌ترین چرخ و فلک در خاورمیانه است و می‌تواند 450 مسافر را به مدت 12 دقیقه بچرخاند.

فانفار بزرگ‌ترین چرخ و فلک خاورمیانه در پارک ملت مشهد

 

9.     مری گوراند

مری گوراند، یکی از وسایل بازی کودکان شهربازی پارک ملت است که شامل اسب‌های رنگارنگ و مختلف است که به آرامی می‌چرخد.

 

10.کشتی دوقلو

کشتی دوقلو نیز یکی از وسایل بازی خانوادگی است که به مدت 3 دقیقه شما را به همراه خانواده بین زمین و آسمان تاب می‌دهد. چنانچه قدی بالای 100 سانتی‌متر داشته باشید، می‌توانید سوار این وسیله بازی شوید.

 

11.آفتاب مهتاب

آفتاب مهتاب در واقع همان چرخ و فلک در ابعاد کوچک و مخصوص کودکان است که به عنوان یکی از وسایل شهربازی مخصوص کودکان از آن نام می‌برند.

 

12.موتورکراس

موتورکراس، یکی از بازی‌های مخصوص کودکان که بسیار شبیه موتوربازی واقعی است.

 

13.باشگاه صخره‌نوردی

یکی از بلندترین دیواره‌های صخره‌نوردی در باشگاه صخره‌نوردی پارک ملت قرار دارد. این باشگاه به تازگی به مجموعه شهربازی مشهد اضافه شده‌است.

 

14.گیم سنتر

گیم سنتر، در واقع یک فضای سرپوشیده‌ مخصوص بازی‌های کامپیوتری است. این مجموعه در سال 1397 راه‌اندازی شده و شامل بازی‌های بسیار به روز و مدرن مخصوص نوجوانان و جوانان است.

بهترین زمان بازدید از پارک ملت مشهد فصول بهار و تابستان است. جشنواره لاله هرساله در فصل بهار در این پارک برگزار می‌شود که بازدید از آن بسیار تماشایی است.

بیشتر بخوانیدمعرفی جاهای دیدنی مشهد در فصل بهار

امکانات ورزشی پارک ملت

بوستان پارک ملت مشهد، امکانات ورزشی متعددی دارد که می‌توان به برخی از آنها همچون بزرگ‌ترین استخر روباز به مساحت 1250 مترمربع، زمین فوتبال، زمین چمن، زمین والیبال، بسکتبال، تنیس و... اشاره کرد. دور تا دور پارک نیز برای پیاده‌روی بسیار مناسب است.

در بوستان ملت قسمت سرپوشیده‌ای به نام «باغ رز» وجود دارد که مخصوص بانوان بوده و دارای یک سری امکانات و تجهیزات ورزشی است. در پارک ملت مشهد، باشگاه پینت بل نیز وجود دارد که رو به روی خیابان امامت 6 قرار دارد و باید از قبل آن را رزرو کنید.

 

زمان و ساعات بازدید از شهربازی و پارک ملت مشهد

پارک ملت مشهد به صورت 24 ساعته باز بوده و ورودی آن هزینه‌ای ندارد. اما چنانچه بخواهید وارد شهربازی آن شوید، ساعات بازدیدش 4 بعد از ظهر تا 1 بامداد است و هر قسمت آن ورودیه‌ای جداگانه‌ای دارد. البته شهربازی مشهد به خاطر شرایط بحرانی کرونا تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

 

نحوه دسترسی به پارک ملت مشهد

بوستان پارک ملت مشهد، چندین در ورودی دارد و از تمام نقاط شهر با ماشین شخصی، اتوبوس و مترو می‌توان بدانجا رفت. این پارک در غرب مشهد و در حاشیه ابتدایی خیابان وکیل آباد واقع شده‌است.

 

سخن آخر

یکی از جاذبه‌ها و جاهای دیدنی مشهد، پارک ملت این شهر است که امکانات تفریحی متنوعی دارد و از پیر تا جوان می‌توانند از بخش‌های مختلف آن لذت ببرند. چنانچه قصد سفر به مشهد دارید، توصیه می‌کنیم، بازدید از بوستان ملت را در لیست بازدیدهای خود قرار دهید و حتما سری به بزرگترین چرخ و فلک ایران نیز بزنید. برای سفر به این شهر توریستی-مذهبی، می‌توانید با تور مشهد آرندتور راهی شوید و یک سفر لذت‌بخش را تجربه کنید. کافی است به صورت آنلاین در تور ما ثبت نام کنید.1401/05/16 | کد مطلب: 1337
شیوا هراتی

شیوا هراتی فارغ التحصیل رشته مهندسی منابع طبیعی- دانشگاه تهران است. او از کودکی عاشق طبیعت، سفر و نوشتن بود. تولید محتوا و تحقیق و تفحص در احوال محیط زیست در کنار تشویق و تبلیغ گروه‌ها و استارت‌آپ‌های دوستدار محیط زیست همواره هدف اولش در نوشتن است. شیوا در طول این سال‌ها به عنوان کارشناس ارشد تولید محتوا با شرکت‌های فراگیر و معتبر گوناگونی کار کرده‌است. او در شبکه‌های اجتماعی نیز حضوری فعال دارد و درکنار تولید محتوا برای دیگران، دغدغه‌های خود را نیز می‌نویسد.


لینک: https://arandtour.com/news.cfm?id=1337
  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل